top of page
Image by Vanilla Bear Films

media

MEDIA O STALKINGU

Liczne reportaże telewizyjne wskazują, że stalking to przestępstwo powszechne, które dotyka coraz więcej osób z naszego otoczenia. Niestety jest to problem bagatelizowany, wyśmiewany i lekceważony przez policję w Polsce, która odmawia podjęcia czynności.

Poniżej znajdziesz kilka przykładowych materiałów, w których wskazuje się na liczne konsekwencje, które dotykają pokrzywdzonych.

1. https://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/stalkernie-daje-zyc-piosenkarce-pisze-z-600-kont,268948.html
 

Reportaż programu TVN UWAGA, w którym policjanci próbowali zrobić osobę chorą psychicznie nawet z osobowości publicznej, znanej szerszej publiczności ze swojego talentu wokalnego, odmawiając wielokrotnie złożenia zeznań na komisariacie policji. Z reportażu możemy się również dowiedzieć o konsekwencjach zdrowotnych jakie spotykają osoby dotknięte przestępstwem stalkingu. W materiale wypowiadają się osoby, które na co dzień zajmują się przestępstwem stalkingu podkreślając, iż ofiary tych przestępstw są często wyśmiewane przez policjantów, ignorowane i zbywane.


2. https://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/stracilampiec-lat-zycia-przez-te-rodzine,250895.html
 

Reportaż programu TVN UWAGA, w którym opisano stalking ze strony rodziny sąsiadów, przejawiający się poprzez np. rzucanie petardami, zabrudzanie posesji, wyzwiska, nękanie i zastraszanie w internecie, śledzenie, grożenie śmiercią. Policja odmawia podjęcia czynności, kobieta pozostaje ofiarą sąsiedzkiej przemocy ze strony rodziny lekarki.

3. https://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/obrazliwe-plakaty-sledzenie-i-grozby-kto-stalkuje-pana-adama-o...

Reportaż programu TVN UWAGA, gdzie opisano mężczyznę, którego stalker m.in. zakładał mu profile internetowe i podawał numer telefonu, w celu umówienia się na obcowanie płciowe. Policja odmawiała podjęcia czynności. Dopiero po interwencji dziennikarzy doszło do zatrzymania stalkera. 

 

4. https://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/uporczywe-nekanie,135213.html

Reportaż programu TVN UWAGA, w którym opisano historię sekretarki z Sosnowca nękanej telefonicznie w pracy. Mimo że zgłosiła sprawę policji - prokuratura umorzyła sprawę, a sprawca nie został ukarany.


5. https://www.tvn24.pl/czarno-na-bialym,42,m/czarno-na-bialym-stalker-nekal-dwie-kobietyuniknalkary,77...

 

Reportaż programu TVN24, przedstawiający historie dwóch kobiet nękanych przez stalkera, po których 6 lat temu do polskiego Kodeksu karnego wpisano stalking jako przestępstwo. Sprawca został skazany, ale nie poniósł odpowiedzialności za sparaliżowanie i zniszczenie życia zarówno ofiar, jak i ich rodzin. Prawdopodobnie przebywa na wolności. 
 

6. https://www.tvn24.pl/superwizjer-wtvn24,149,m/superwizjer-osaczona-wewlasnym-domu-przesladowana-prze...


Reportaż programu Superwizjer, w którym ofiara stalkera jest śledzona, obserwowana, zastraszana śmiercią. Setki razy składała zeznania w prokuraturze i na policji - BEZSKUTECZNIE. Sąsiedzi (rodzina lekarzy) zamienili jej życie w koszmar, cynicznie wykorzystując wymiar sprawiedliwości. Dlaczego państwo nie potrafi obronić ofiary i dlaczego prześladowcy są bezkarni i niemal na oczach policji i prokuratury nękają bezbronną kobietę? Tak wygląda rzeczywistość w Polsce, a sytuacja zmienia się dopiero po interwencji mediów.


7. https://www.tvn24.pl/lodz,69/lodz-apelacja-wsprawie-stalkera,818620.html


Reportaż programu TVN24, mężczyzna oskarżony o długoletnie nękanie kobiety przyszedł na rozprawę o stalking. Do sądu wniósł przygotowany wcześniej w domu kwas siarkowy. Na korytarzu podszedł do czekającej na rozprawę kobiety (jego ofiary) i wylał żrącą substancję na twarz, ręce i tułów kobiety.  Przerażoną i ciężko poparzoną kobietą zajęli się pracownicy sądu. Napastnik zaś usiadł spokojnie, zapalił papierosa i zadzwonił do kolegi. Poprosił, aby ten przekazał jego matce, że został zatrzymany przez policję.  Tak wymiar sprawiedliwości w Polsce chroni ofiary przemocy!

8. https://youtu.be/4JSbQJ6vwIw

Stacja Hejt na YouTube, gościem wydania jest adwokat Piotr Schramm. Powiedział, iż: "Ofiary hejtu targają się na życie, więc dość tego. To my jesteśmy od tego, żeby bronić ludzi, a nie ludzie od tego, żeby nas błagać o to, żebyśmy im pomogli". Czy według niego prawo wychodzi naprzeciw problemom przemocy psychicznej? Dlaczego zabójstwo nie różni się od stalkingu? Jak szukać anonimowych hejterów? Jak pokazuje rozmowa, bywa i tak, że nawet prawnik znany z pierwszych stron gazet nie jest w stanie spowodować reakcji policji w sprawie stalkingu. 

RAPORT
HFPC

stalking.org.pl _ stalking _ informacje _ pomoc prawna

Raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka pod tytułem "Cyberprzemoc wobec kobiet", który opisuje zjawisko nękania kobiet w sieci.

Fragment wstępu do raportu: "Ofiarą cyberprzemocy może stać się każdy, bez względu na płeć. Badania pokazują jednak, że kobiety są w sieci atakowane częściej i, co istotniejsze, ataki te mają specyficzny, seksistowski charakter oraz bardzo często dotyczą wyglądu, płci, życia prywatnego i intymnego. Utopijnej wizji internetu jako samoregulującej się i wolnej od ingerencji rządów ziemi niczyjej towarzyszy zatem potężna dawka seksizmu i mizoginii. Choć te dwa zjawiska pojawiły się znacznie wcześniej niż internet, to sieć nadała im nowy wymiar i poszerzyła ich zasięg na nieznaną dotychczas skalę. Łączenie internetowej agresji ze specyficzną naturą internetu i bagatelizowanie problemu cyberprzemocy wobec kobiet niepokojąco przypomina próby tłumaczenia innych zjawisk znanych z historii, które naruszały prawa i godność kobiet, a mimo to latami były społecznie akceptowane lub niezauważane.

 

Nie zapominajmy, że jeszcze nie tak dawno molestowanie seksualne w miejscu pracy było uznawane za „niewinny flirt”, a przemoc domowa uchodziła za wewnętrzną sprawę rodziny. Dzisiaj zarówno molestowanie seksualne, jak i przemoc domowa uznawane są za formy dyskryminacji i przemocy wobec kobiet ze względu na płeć. Internetowy seksizm, cyberprzemoc i molestowanie seksualne, do którego dochodzi w internecie, wciąż jednak są traktowane jak społeczna norma lub element rzeczywistości, którego nie da się wyeliminować".

Pełną treść możesz pobrać w postaci pliku PDF.

stalking, a hate crime, hate crimes, hate is a virus, hatred is virus, hejt, mowa nienawiści, warszawa, polska, poland, warsaw, law, lawyer, prawo karne, prawnik, adwokat, przemoc, violence
bottom of page