KOMPLEKSY
Cel: Ukaranie swojej ofiary, zniszczenie jej dobrego imienia, odebranie zasobów jakie zgromadziła, pozbawienie wiarygodności.
INDYWIDUALNA ZEMSTA
Cel: Doprowadzenie do odrzucenia społecznego. Pokrzywdzony, który zdobywa zasoby będące poza zasięgiem sprawcy, ma je utracić, cierpieć i poczuć się tak samo źle jak agresor.
ZAWIŚĆ & ZAZDROŚĆ
Cel: Szkalowanie, zaszczucie i zastraszenie pokrzywdzonego. Doprowadzenie do utraty zainteresowania innych osób - poszkodowany ma stać się przeciętny, nieatrakcyjny, ubogi.
NEGATYWNE POSTRZEGANIE WŁASNEJ OSOBY
Cel: Ośmieszenie i wykpienie pokrzywdzonego. Stalker chce dać nauczkę, zaszkodzić swojej ofierze poprzez zdyskredytowanie jej osoby.
POTRZEBA ZWRÓCENIA UWAGI
Cel: Zyskanie upragnionej pozycji bez posiadania własnych zasobów, co powoduje dowartościowanie stalkera. Poniżenie pokrzywdzonego poprzez negatywne odwołanie się do jego zasobów.
STALKING. Know it. Name it. STOP IT.
Serwis internetowy skierowany do wszystkich osób zainteresowanych tematyką stalkingu. Celem jest zwrócenie uwagi na powszechny obecnie problem, który to jest lekceważony i pomijany przez organy ścigania w Polsce, co powoduje, że przepis art. 190a Kodeksu karnego jest martwy.
Działania stalkera i jego adoratorów to czyny, które zabierają ludziom prywatność, godność i spokój, pozbawiają poczucia bezpieczeństwa, zaszczuwają i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Puszczanie nieprawdziwych informacji w obieg może bezpowrotnie zniszczyć komuś innemu życie i doprowadzić do tragedii. Pamiętajmy, że mamy nie tylko odpowiedzialność za słowo, ale również za skutki, jakie wywołuje.
Głównym zamysłem jest zwiększenie świadomości społecznej, poszerzenie dostępu do informacji psychologicznych i prawnych, mechanizmów popełniania przestępstwa uporczywego nękania oraz przywłaszczenia tożsamości, motywacji do aktywnego walczenia o swoje prawa, prawa członków swojej rodziny, bliskich, osób z otoczenia pomimo niskiej wydolności organów ścigania, tak by koszmarna sprawa była tylko chwilą, która właśnie mija.
CZYM jest STALKING
Stalking to nękanie, prześladowanie, śledzenie, osaczanie pokrzywdzonego. Utrudnianie życia drugiej osobie, zagrożenie jej bezpieczeństwu. Zastraszanie oraz naruszenie prawa do prywatności i życia własnym życiem, nagabywanie, narzucanie niechcianego towarzystwa. Poniżenie i udręczenie drugiej osoby.
Podszywanie się to przywłaszczenie tożsamości innego człowieka w celu wyrządzanie szkody osobistej i/lub majątkowej
ART. 190a KODEKSU KARNEGO
§1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby dla niej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, przez co wyrządza jej szkodę majątkową lub osobistą.
§3. Jeżeli następstwem czynu określonego w §1 lub §2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie,
sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.
§4. Ściganie przestępstwa określonego w §1 lub §2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
STALKING w LICZBACH
800.000 KOBIET
było nękanych w 2016 roku, co stanowi 2,1% wszystkich mieszkańców Polski. Szacuje się, że w latach 2005 - 2010 pokrzywdzonymi przestępstwem stalkingu było ponad 3 mln Polaków.
70% POLAKÓW
zostało pokrzywdzonych przez rozpowszechnianie oszczerstw kłamstw i plotek na ich temat. Co 3 respondent obawiał się wyjść z domu. Co 6 pokrzywdzony w wyniku uporczywego nękania utracił pracę, a co 9 zmuszony był do zmiany miejsca zamieszkania.
263 STALKERÓW
tylko tylu zostało skazanych na bezwzgędne pozbawienie wolności w 2020 roku. W 2020 roku skazanych zostało tylko 1497 oskarżonych, z czego 1234 pozostało na wolności.
ROLA pełnomocnika W SPRAWIE O STALKING
Zapewnienie pokrzywdzonym dostępu do merytorycznych usług prawnych jest kluczowe w sprawach przestępstw uporczywego nękania. Jest to zagadnienie o szczególnym znaczeniu w kontekście występków, takich jak stalking & przywłaszczenie tożsamości, gdzie pokrzywdzeni często potrzebują fachowej pomocy prawnej. Niestety, nie każdy adwokat wywiązuje się z tego obowiązku, co może prowadzić do poważnych konsekwencji dla poszkodowanych.
Dlatego właśnie tak istotne jest, aby adwokaci, którzy naruszają zasady etyki zawodowej, byli pociągani do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Przeczytaj, jak wyglądają postępowania dyscyplinarne w Adwokaturze Polskiej oraz jak złożyć skargę na adwokata.
Okręgowa RADA ADWOKACKA w BYDGOSZCZY
PRZEBIEG postępowania
DYSCYPLINARNEGO MACIEJA CHMURY
Rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy - Sławomir Maciejewski nie uznaje Kodeksu Etyki Adwokackiej między innymi w §50.
Stanowisko Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy jest sprzeczne nie tylko z obowiązującym w Polsce prawem, ale przede wszystkim z orzeczeniami Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury w Warszawie, który to Sąd orzeka kary wobec adwokatów za naruszenie §50 KEA.
Jak to możliwe, że adwokaci na terenie całej Polski mają stawiane zarzuty na podstawie §50 KEA i w efekcie zapadłych orzeczeń, zostają skreśleni z listy adwokatów oraz wydaleni z Adwokatury Polskiej, w sytuacji kiedy koledzy Justyny Mazur spraw dyscyplinarnych nie mają wbrew przepisom prawa?
RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH - czy pomaga pokrzywdzonym?
Rzecznika Praw Obywatelskich VII kadencji (w latach 2015-2021), był postacią często obecną w mediach, a jego wypowiedzi oraz działania były szeroko komentowane. W publicznych wystąpieniach PRO często koncentrował się na problemach związanych z prawami człowieka, demokracją i ochroną praw obywatelskich w Polsce. Rzeczywistość pracy Rzecznika Praw Obywatelskich, jak zauważasz, nie zawsze odpowiada publicznym deklaracjom, a realne efekty pracy w sprawach obywateli różnią się od medialnych zapewnień.
ROLA FUNDACJI
w sprawach o STALKING
Dla osób dotkniętych stalkingiem, kluczowa jest pomoc i bezpośredni kontakt z organizacjami, po by oceniać, jakie wsparcie mogą one rzeczywiście zaoferować. W przypadku stalkingu istotne jest również uzyskanie rzetelnej i kompleksowej porady prawnej, aby zrozumieć swoje prawa i możliwe do podjęcia kroki. Warto zwrócić uwagę na to, jakie zasoby i wsparcie oferuje dana organizacja. Czy są dostępne usługi psychologiczne, porady prawne, grupy wsparcia? Czy organizacja ma doświadczenie w pracy z poszkodowanymi przez stalking? Media mogą tworzyć obraz fundacji, który niekoniecznie odzwierciedla codzienną, realną pracę na rzecz pokrzywdzonych. Warto więc sprawdzać informacje z różnych źródeł i zasięgać opinii bezpośrednio u osób korzystających z pomocy. Sprawdź, które fundacje ignorują i zbywają poszkodowanych wbrew swoim publicznym zapewnieniom.
PRAKTYKA: PRACA POLICJI & PROKURATURY
W POLSCE, w sprawach przestępstw stalkingu
Przeczytaj, jak na stalking reagują organy ścigania w Polsce. Czy pokrzywdzeni rzeczywiście mogą liczyć na pomoc policji w sprawach przestępstw uporczywego nękania?
NAZWISKA POLICJANTÓW, PROKURATORÓW
& sędziów, KTÓRZY chronią przestępców wbrew przepisom prawa
☇ BYDGOSZCZ
COMING SOON / DOSTĘPNE WKRÓTCE
☇ KRAKÓW
COMING SOON / DOSTĘPNE WKRÓTCE
☇ WARSZAWA
-
Sędzia SR Warszawa-Żoliborz Michał Kurkiewicz odmawia Pokrzywdzonej przesłuchania (czyli podstawowego prawa), złożenia zeznań w sprawie, przedstawienia dokumentacji medycznej, zabezpieczenia i wydania monitoringu (zgodnie z wnioskami na komisariacie policji), zabezpieczenia danych informatycznych i telekomunikacyjnych, przesłuchania świadków etc.
-
Policja odmawia podjęcia czynności w sytuacji napadów, niszczenia mienia, przyklejanych kartek z groźbami, licznych prób włamania do mieszkania etc.
-
Sprawy właściwe dla dzielnicy Wola "rozpatruje" komisariat policji właściwy dla dzielnicy Żoliborz, który to odmawia podjęcia czynności. SSR Michał Kurkiewicz nie widzi nieprawidłowości.
-
Agresja systematycznie narasta, wraz ze wzrostem bezkarności sprawców. Rodzina środowiska mojego stalkera przegrała w Warszawie sprawę sądową z mojego powództwa. Materiał dowodowy, w szczególności e-maile, jak i motywy działania nie pozostawiają żadnych wątpliwości, są zgodne z treścią zawiadomienia z 2015 r.
-
Sprawcy z powodzeniem zniszczyli mi wizerunek kierowanymi pomówieniami dot. wykształcenia, rzekomych chorób psychicznych, rozwój kariery zawodowej, kiedy była w najlepszym momencie i na którą to ciężko pracowałam przez wiele lat, a w konsekwencji życie, pozbawili bezpieczeństwa w postaci miejsca zamieszkania i możliwości zarabiania oraz dochodzenia swoich praw, nagabywali przez podstawione osoby. Do dnia dzisiejszego pozostają całkowicie bezkarni, a ich działania coraz bardziej agresywne.
JAK zatrzymać STALKING?
Rozmowa z dr Dagmarą Woźniakowską-Fajst, kryminolożką i badaczką stalkingu.
JOANNA CIEŚLA: Cieszy się pani z zaostrzenia kar za stalking w znowelizowanym Kodeksie karnym?
DR DAGMARA WOŹNIAKOWSKA-FAJST: Nie, ten krok nic dobrego nie przyniesie. Zmiana przepisów jest sensowna wtedy, kiedy wpływa na potencjalnych sprawców, zniechęca do popełniania przestępstw. Zaostrzanie kar tak nie działa, zwłaszcza że nawet teraz sędziowie i tak nie orzekają kar w najwyższym możliwym wymiarze. I moim zdaniem robią słusznie. Najsłabsze ogniwo w ściganiu stalkingu – jak zgłaszają organizacje pozarządowe, a także osoby pokrzywdzone – tkwi zupełnie gdzie indziej: policjanci niechętnie uznają pewne zachowania za stalking. I zniechęcają osoby pokrzywdzone do składania zawiadomień o popełnieniu przestępstwa.
-
Policja ignoruje nękanie?
Oczywiście nie zawsze, ale często. Na potrzeby mojej książki „Stalking i inne formy przemocy emocjonalnej” przeanalizowałam akta 281 losowo wybranych spraw w całej Polsce, w których zapadły wyroki skazujące za uporczywe nękanie. I są wśród nich przykłady dobrych praktyk. Ale są też takie jak sprawa urzędniczki, którą nękał były chłopak. Dzwonił, wysyłał wiadomości, chodził za byłą partnerką. Policjanci przez dwa lata odpowiadali na jej prośby o interwencje: „Co my poradzimy, że on tak panią kocha?”. A natarczywość mężczyzny rosła. Wreszcie kobieta poszła po pomoc do swojego szefa, burmistrza, a ten wykonał jeden telefon do komendanta policji i od razu wszczęto postępowanie. Znikły wątpliwości, czy to stalking. Wątpliwości nie miał też sąd, żeby tego człowieka skazać. To pokazuje realny problem. Trzeba byłoby zbadać, skąd takie podejście policji i zainwestować w systemowe szkolenie, uwrażliwienie funkcjonariuszy, tak jak przez lata zmieniano ich postawy wobec przemocy domowej. To kolejny obszar, który wymaga pogłębionej edukacji, a nie podwyższania kar. Zwłaszcza że stalkerzy mają skłonność do rozkręcania się, ale aż 40 proc. z nich zaprzestaje nękania już w momencie, gdy zostanie wszczęte postępowanie.
-
Ale podobno niekiedy zawiadomienie policji skutkuje też eskalacją stalkingu?
Tak też bywa – i tu ujawnia się inna część problemu – nawet jeśli policja zawiadomienie przyjmie, organy ścigania niechętnie wydają decyzje o ochronie ofiary, choćby to było ewidentnie wskazane. Najczęściej ci, którzy nękają, powodowani są złością – także wtedy, gdy chcą odzyskać partnera. Poczucie odrzucenia stalkera jest związane z silnym gniewem, który co jakiś czas wybucha, zwłaszcza podlany alkoholem. Wtedy pojawiają się wyzwiska – najczęściej, jak to jest w zwyczaju w naszym kręgu kulturowym, odwołujące się do kobiecej seksualności: „Dziwko!”, „Pół miasta cię miało” itd. Kobiety – bo to one częściej są ofiarami stalkingu – zgłaszają te sprawy, bo się boją.
-
Z zebranych przez panią statystyk wynika, że od 2011 roku, kiedy stalking stał się karalny, do więzienia trafiło 600 osób. Wszystkich skazań było 5,6 tys. Tymczasem nękanie dotknęło ok. 10 proc. dorosłych Polek i Polaków. To by znaczyło, że liczbę ofiar trzeba szacować na prawie 2 mln.
Tak. Ale ludzie doświadczają tego w skali całego życia – u części naszych badanych zapewne było to przed 2011 r., gdy stalking jeszcze nie był uznawany za przestępstwo. Na pewno jednak jest to jeden z tych rodzajów przemocy, gdzie ciemna liczba jest bardzo duża. Również dlatego, że sprawcy często wykorzystują np. intymne zdjęcia, które partnerki wysyłały im w trakcie trwania związku. Stalker straszy ich upublicznieniem. Gdy sprawa sądowa rusza, te zdjęcia zostają dołączone do akt, i tak więc oglądają je obcy ludzie. Dla ofiary to kolejna trudność, musi przełamać barierę wstydu, być bardzo udręczona i zdeterminowana.
-
Jaki jest najczęstszy scenariusz stalkingu?
Jest związek, w którym się nie układa. Zwykle dlatego, że ze strony jednego z partnerów nie ma zaufania, jest duża kontrola, wybuchy złości. Wielu stalkerów ma problem z prawidłowym przywiązaniem, czują się w związku zagrożeni i sami go sabotują – właśnie dlatego, że nie mogą uwierzyć, że ktoś może ich kochać.
-
Częstsze są więc sytuacje, w których stalker i jego ofiara się znają niż obsesyjne fascynacje na odległość?
Zdecydowanie tak. Bywa, że ktoś popada w obsesję na punkcie nieznajomej osoby, jak to pokazuje się w filmach. Ale zwykle jest to albo osoba publiczna, albo pracująca w zawodzie, w którym spotyka się wielu ludzi. Lekarze, nauczycielki, księża, psychoterapeuci to grupy szczególnego narażenia na stalking. Ale wróćmy do standardowej sytuacji – kobieta mówi, że zrywa związek, mężczyzna nie może się z tym pogodzić. Towarzyszy temu bardzo silne pobudzenie emocjonalne – faluje poczucie odrzucenia, skrzywdzenia, miłość, złość. Wysyła wiadomości z niewinnymi zaczepkami „Co tam u Krzysia?”, z linkiem do wspólnej ulubionej piosenki, na zmianę ze wspomnianymi obelgami. Jak mówiłam, jeśli ofiara jest poważnie potraktowana przez policję, stalker często odpuszcza. Bywa tak, że sprawa w sądzie się toczy, a on już milczy. Bywa też tak, że emocje stalkera same z czasem wygasają. Z mojego rozpoznania wynika, że nękanie trwa najczęściej około pół roku – do roku.
-
Jakie niesie skutki psychologiczne?
Ofiara żyje w ciągłym lęku i niepokoju. Staje się więźniem codzienności, gdy ma poczucie, że cały czas jest obserwowana. Nigdy nie wiadomo, czy stalker poprzestanie na słowach, czy będzie szkalować ofiarę w jej otoczeniu, czy zaatakuje fizycznie. W jednym z badanych przeze mnie przypadków sprawca dzwonił do ofiary kilkaset razy dziennie. Bywa to na tyle trudne, że doprowadza do prób samobójczych. W analizowanym przeze mnie materiale było tak aż 14 razy. Najlepiej jeśli osoba nękana nie reaguje na zaczepki, bo wtedy nie dostarcza stalkerowi paliwa.
-
Reakcja „Nie pisz do mnie więcej” też jest zła?
Nie, to akurat bardzo dobra reakcja. Wskazane jest wręcz wysłanie takiej wiadomości listem poleconym, jest to też przydatne dowodowo. Ale na tym komunikacie należy poprzestać. Bywa to jednak niemożliwe, gdy para ma wspólnych znajomych, czy wspólne dziecko, albo gdy razem pracuje. Są też stalkerzy, którzy uruchamiają się skokami. Jedną z moich byłych studentek dawny kolega nękał co kilka lat przez kilka tygodni, potem znikał, potem znów się ujawniał. Policja konsekwentnie to ignorowała.
-
Jak wielu stalkerów posuwa się do fizycznego ataku na swoje ofiary?
W badanych przeze mnie sprawach tak było w co czwartym przypadku. Atakowali najczęściej byli partnerzy, którzy już w trakcie związku byli agresywni, stalking często jest dalszym ciągiem przemocy domowej. Czasem te ataki to popchnięcia czy zastępowanie drogi, ale bywa, że ofiara jest bita kablem, kopana albo wręcz sprawca próbuje ją zabić. Jeden ze stalkerów podpalił dom, w którym mieszkała była żona, syn i matka żony. Był chemikiem, dyrektorem dużego przedsiębiorstwa chemicznego. Miał romanse, żona zażądała rozwodu, on jej zostawił dom, ale nie mógł przeboleć straty. Nakręcał się w złości, kłócił o pieniądze, dzwonił, pisał obraźliwe graffiti, aż któregoś dnia przez okno wrzucił butelkę łatwopalnej substancji.
-
Czy przez to, że komunikacja w ogóle stała się łatwiejsza, komunikacja nękająca, patologiczna, też się stała częstsza?
Oczywiście, znacznie łatwiej jest wysyłać złośliwe wiadomości, niż jechać do innego miasta i stać u kogoś przed domem. Są desperaci, którzy się na to decydują, ale siła tych emocji musi być naprawdę duża. Podobnie tzw. alkowiadomości – ktoś się wieczorem upije i zaczyna stukać w telefon. Gdyby musiał pójść do automatu, znaleźć żetony, odstać w kolejce, to zdążyłby wytrzeźwieć. Związany z upowszechnieniem komunikatorów i esemesów wzrost częstości stalkingu ujawnił się mniej więcej 10 lat temu. Dziś właśnie telefon i media społecznościowe to podstawowe narzędzia nękania. Jeszcze w latach 90. stalkerzy często wysyłali listy papierowe. W moich ostatnich badaniach czasem robili to 50-latkowie, a poza nimi jeden młody człowiek, który zapisywał ręcznie całe zeszyty i wysyłał je dziewczynie.
Kolejna ważna zmiana technologiczna związana jest z tzw. internetem rzeczy. Chodzi o urządzenia i sprzęty AGD uruchamiane za pośrednictwem aplikacji internetowych i przechowujące różne informacje o zwyczajach, o funkcjonowaniu domu. Zdalnie nastawia się lodówkę, systemy alarmowe, ogrzewanie, nieświadomie zostawiając mnóstwo informacji w sieci. Kryminolog Kacper Gradoń mówił o podłączonych pod aplikację szczoteczkach monitorujących czas mycia zębów, za pośrednictwem których można uzyskać wiadomości o tym, o której użytkownik wstaje, o której idzie spać, jaki ma rytm dnia, nie mówiąc o lokalizacji. Osobnym ułatwieniem jest świadome, szokująco niefrasobliwe upublicznianie wszelakich informacji na swój temat na Facebooku.
-
…trasy porannych przebieżek udostępniane przez Endomodo.
To idzie dużo dalej. Mój znajomy kurator z Facebooka czerpał wiedzę o życiu podopiecznych, np. o zażywaniu narkotyków czy miejscu aktualnego zamieszkania, którego nie znał nawet sąd. Wciąż zdumiewająca jest też beztroska celebrytów. Prowadzę na uczelni m.in. zajęcia z przemocy emocjonalnej. Niejednokrotnie prosiłam studentów, żeby spróbowali się wcielić w rolę stalkera i zebrać informacje do „portfolio” znanej osoby. Każdy świetnie sobie radził z odnalezieniem imion dzieci, informacji, do jakiej chodzą szkoły, jakim samochodem ta osoba jeździ.
-
Dlaczego kobiety są rzadziej sprawczyniami nękania?
Bo najczęstszym typem stalkera jest były partner, a większość rozstań w Polsce jest inicjowanych przez kobiety. Kobiet wśród wszystkich stalkerów jest tylko 13 proc. i ich sposób działania jest zupełnie inny niż mężczyzn. Po pierwsze dlatego, że jeśli już zdarza się, że to on odchodzi, kobiety znajdują w społeczeństwie więcej zrozumienia dla tego, żeby się wypłakać i wykrzyczeć, ich złość uchodzi zdrowszym kanałem. Jeśli już jednak kogoś nękają, to są to nowe partnerki. Ale częstszymi ofiarami stalkerek padają sąsiadki albo dalsza rodzina, np. w związku z konfliktami na tle majątkowym. Albo taka historia z badanych przeze mnie akt: 30-letnia pacjentka psychiatryczna uczyniła obiektem swojej admiracji 50-letnią lekarkę psychiatrę. Wyznawała jej miłość („jak do matki”), śledziła ją, wystawała w miejscu pracy, domagała się spotkań. Kobietom zdarza się też stalkować celebrytów, jednak w takich sytuacjach stalkerki na ogół nie chcą seksu, raczej przyjaźni, bliskości. Piszą listy, wysyłają prezenty, ale bardzo rzadko atakują.
-
Pisze pani, że stalkujący mężczyzna jest częściej nie tylko samotny, młody, lecz także niezbyt dobrze wykształcony. Jak to interpretować?
Młodych jest większość sprawców przestępstw. Jeśli natomiast chodzi o wykształcenie i status społeczny – stalking często zdarza się w układach, w których on jest bezrobotny, ona pracuje. W mniejszych społecznościach, gdzie wypada mieć partnera, kobiety często biorą tego, kto jest, ale z czasem zaczynają się pytać: w imię czego? Albo wyjeżdżają. To też kwestia sposobów komunikacji. Lekarz albo menedżer, nawet jeśli jest rozżalony i zły, rzadziej będzie pisał do byłej żony, że ona się puszcza, ma subtelniejsze formy wyrażania frustracji. Mężczyźni o wyższym statusie mogą wreszcie mieć więcej możliwości, żeby sobie znaleźć nową partnerkę. Bo bardzo często stalking kończy się, gdy prześladowca wchodzi w nowy związek. Na ogół znów jest niezdrowy czy wręcz patologiczny, ale odciąga emocjonalnie od tamtej sytuacji.
-
Jak zapobiegać stalkingowi?
Potrzebna jest edukacja całego pokolenia chłopców i dziewcząt. Żeby one wprost przekazywały komunikaty: „Nie chcę się z tobą umawiać, nic z tego nie będzie”. I żeby oni rozumieli, że „nie” znaczy „nie”, a nie „być może”. Że nawet jeśli to „nie” jest gierką dziewczyny, jak zwykło się uznawać, to niech ona ponosi konsekwencje tej gierki; jeśli zechce, to w dzisiejszych czasach zawsze sama może do chłopaka przyjść. Jest to trudne tym bardziej, że popkultura wciąż karmi nas historyjkami o tym, jak zdeterminowany mężczyzna swoimi zabiegami zdobywa niechętną początkowo kobietę. Takie filmy jak „Krótki film o miłości” czy „Niemoralna propozycja” można wręcz uznać za gloryfikację stalkingu i pochwałę jego skuteczności.
-
Przez ich pryzmat na takie sprawy najwidoczniej patrzy też policja.
Dlatego jeśli chcemy ograniczać liczbę ofiar stalkingu, na zmianie tych postaw trzeba się skupić, a nie na zaostrzaniu kar. Ono nic w życiu ofiar nie zmieni, to klasyczny przejaw populizmu penalnego. Należałoby też skoncentrować się na terapii sprawców, nakazywać leczenie, tak jak nakazuje się je przestępcom z uzależnieniem od alkoholu. System ochrony zdrowia psychicznego w Polsce wygląda jednak tak, jak wygląda – z tej perspektywy jakakolwiek profilaktyka stalkingu też staje się wielkim wyzwaniem. A wiele przypadków nękania bierze się stąd, że ludzie nie radzą sobie z emocjami. Wystarczyłoby czasami kilka spotkań z terapeutą, który pomógłby im pogodzić się z rozstaniem, by historia potoczyła się zupełnie inaczej.
Źródło: Polityka 34.2019 (3224) z dnia 20.08.2019; Społeczeństwo; s. 33;
Oryginalny tytuł tekstu: "Łowcy bliskości". Rozmowa dostępna również na stronie internetowej serwisu Polityka.
PRAWO, reportaże telewizyjne & WSPARCIE
Przeczytaj, jak wygląda przebieg postępowania karnego. Zobacz, w jaki sposób media zwiększają świadomość społeczną na temat przestępstwa stalkingu. Sprawdź, gdzie możesz otrzymać bezpłatną pomoc w sprawie stalkingu.
PUBLIKACJE & reportaże TELEWIZYJNE
PRZEBIEG postępowania
KARNEGO
ZAWIADOMIENIE:
GDZIE & JAK zgłosić STALKING
Zażalenie NA BEZCZYNNOŚĆ
SKARGA NA przewlekłość postępowania & WZÓR
Zażalenie NA
NIEPRAWOMOCNE POSTANOWIENIE
PRAWO POLSKIE
PRAWO UNII EUROPEJSKIEJ &
skarga do ETPC
DYREKTYWA Parlamentu Europejskiego & RADY
2021/29/UE
PUBLIKACJE NAUKOWE & książki
Podział STALKERÓW
IGNORANCJA & BRAK REAKCJI / lurking
POMOC PRAWNA
WSPARCIE
PSYCHOLOGICZNE
HEJT
CO robić & JAK POMÓC
GASLIGHTING to...
Forma przemocy psychicznej polegająca na manipulacji, w której agresor umyślnie tworzy w osądzie ofiary wątpliwości co do jej pamięci, percepcji. Ofiara słyszy, że jest przewrażliwiona, słaba psychicznie, wymyśla, histeryzuje, przesadza, widzi rzeczy, których nie ma, jest chora i ma urojenia. Agresor zrzuca winę na ofiarę. Pokrzywdzony ma poczuć się słaby, samotny, bezsilny, niewarty zainteresowania, nudny. Mechanizm występuje w relacjach społecznych, damsko-męskich, rodzinnych, służbowych. Pokrzywdzony ma zignorować fakty i uwierzyć w interpretację agresora.