

Pamiętajmy,
że mamy nie tylko
odpowiedzialność
za słowo, ale
również za skutki jakie wywołuje.



Stalking to nękanie, prześladowanie, śledzenie, osaczanie pokrzywdzonego. Utrudnianie życia drugiej osobie, zagrożenie jej bezpieczeństwu. Zastraszanie oraz naruszenie prawa do prywatności i życia własnym życiem, nagabywanie, narzucanie niechcianego towarzystwa. Poniżenie i udręczenie drugiej osoby.
Podszywanie się to przywłaszczenie tożsamości innego człowieka w celu wyrządzanie szkody osobistej i/lub majątkowej.
Czym jest stalking?
CO ZNAJDZIESZ NA STALKING.ORG.PL ?
.png)
.png)
.png)
.png)
/ INFORMACJE O STALKINGU.
Przeczytaj wywiad z kryminologiem. Zobacz, na czym polega uporczywe nękanie. Sprawdź, kim jest stalker, jakie kierują nim motywy i co próbuje osiągnąć.
/ CO ROBIĆ & JAK POMÓC POSZKODOWANYM?
Szukasz wsparcia? Przeczytaj, gdzie znaleźć darmową pomoc prawną i psychologiczną. Sprawdź, gdzie i jak zgłosić stalking. Chcesz pomóc? Zobacz, jak stalking wpływa na pokrzywdzonych. Przeczytaj relacje znanych osób w książkach ich autorstwa.
/ REAKCJA SPOŁECZEŃSTWA NA PRZEMOC.
Zobacz, jak reaguje społeczeństwo na przemoc. Sprawdź, jak działa Rzecznik Praw Obywatelskich w sprawach przestępstw uporczywego nękania. Przeczytaj, jak zachowuje się środowisko prawnicze.
/ JAK WYGLĄDA POSTĘPOWANIE KARNE W PRAKTYCE?
Sprawdź, jakie uprawnienia przysługują pokrzywdzonym. Przekonaj się, jak ważny jest wybór profesjonalnego pełnomocnika na przykładzie niedbałej i lekceważącej pracy adwokat Angeliki Mazur-Kubowicz z Krakowa.
/ STATYSTYKA PRZESTĘPSTW STALKINGU.
Jak wiele osób dotyka problem prześladowania? Czy policja dostatecznie chroni pokrzywdzonych? Zobacz, ilu stalkerów zostało skazanych i jak wygląda praca organów ścigania w praktyce.
MOTYWY & CELE STALKERA.
Hejt zaczyna się niewinnie, z czasem przeradza się w coraz to bardziej uciążliwe i agresywne zachowania, często proporcjonalnie do braku działań organów ścigania i przyzwolenia środowiska.
Za motywy wskazuje się m.in. kompleksy, indywidualną zemstę, zazdrość i zawiść, negatywne postrzeganie własnej osoby, chęć zwrócenia uwagi.

Cel: Ukaranie swojej ofiary, zniszczenie jej dobrego imienia, odebranie zasobów jakie zgromadziła, pozbawienie wiarygodności.

Cel: Doprowadzenie do odrzucenia społecznego. Pokrzywdzony, który zdobywa zasoby będące poza zasięgiem sprawcy, ma je utracić, cierpieć i poczuć się tak samo źle jak agresor.

Cel: Szkalowanie, zaszczucie i zastraszenie pokrzywdzonego. Doprowadzenie do utraty zainteresowania innych osób - poszkodowany ma stać się przeciętny, nieatrakcyjny, ubogi.

Cel: Ośmieszenie i wykpienie pokrzywdzonego. Stalker chce dać nauczkę, zaszkodzić swojej ofierze poprzez zdyskredytowanie jej osoby.

Cel: Zyskanie upragnionej pozycji bez posiadania własnych zasobów, co powoduje dowartościowanie stalkera. Poniżenie pokrzywdzonego poprzez negatywne odwołanie się do jego zasobów.
STATYSTYKA STALKINGU.
Statystyka skazań w latach 2011-2020 za przestępstwo stalkingu w Polsce oraz ogólnopolskie badanie z 2010 roku przeprowadzone przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości.
Dane opracowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, dostępne na: isws.ms.gov.pl i gov.pl
Na pozbawienie wolności bez zawieszenia wykonania kary za przestępstwo z art. 190a Kodeksu karnego skazano:
w 2011r. - 1 osobę na 43 winnych,
w 2012r. - 25 osób na 549 winnych,
w 2013r. - 57 osób na 792 winnych,
w 2014r. - 80 osób na 950 winnych,
w 2015r. - 93 osoby na 1021 winnych,
w 2016r. - 128 osób na 1168 winnych,
w 2017r. - 164 osób na 1228 winnych,
w 2018r. - 206 osób na 1409 winnych,
w 2019r. - 224 osoby na 1559 winnych.
Statystyki są zatrważające, a oprawcy pozostają bezkarnie na wolności. Na ok. 1.000.000 (100%) zgłoszeń od nękanych kobiet rocznie w Polsce, sąd uznaje za winnych ok. 1.500 sprawców (0,15%), z czego ok. 200 sprawców odbywa karę bezwzględnego pozbawienia wolności (0,02%).
800.000 KOBIET
było nękanych w 2016 roku,
co stanowi 2,1% wszystkich
mieszkańców Polski.
Szacuje się, że w latach 2005-2010 pokrzywdzonymi przestępstwem stalkingu było ponad 3 mln Polaków.
263 STALKERÓW
tylko tylu zostało
skazanych na bezwzględne
pozbawienie wolności w 2020 roku.
W 2020 roku skazanych zostało
tylko 1497 oskarżonych, z czego
1234 pozostało na wolności.
70% POLAKÓW
zostało pokrzywdzonych przez
rozpowszechnianie oszczerstw,
kłamstw i plotek na ich temat.
Co 3 respondent obawiał się wyjść z domu.
Co 6 pokrzywdzony w wyniku
uporczywego nękania utracił pracę,
a co 9 zmuszony był do
zmiany miejsca zamieszkania.

Stalking.
Know it. Name it.
Stop it.
Działania stalkera i jego adoratorów to czyny, które zabierają ludziom prywatność, godność i spokój, pozbawiają poczucia bezpieczeństwa, zaszczuwają i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Puszczanie nieprawdziwych informacji w obieg może bezpowrotnie zniszczyć komuś innemu życie i doprowadzić do tragedii. Pamiętajmy, że mamy nie tylko odpowiedzialność za słowo, ale również za skutki jakie wywołuje.
Serwis internetowy skierowany do wszystkich osób zainteresowanych tematyką stalkingu. Celem jest zwrócenie uwagi na powszechny obecnie problem, który to jest lekceważony i pomijany przez organy ścigania w Polsce, co powoduje, że przepis art. 190a Kodeksu karnego jest martwy.
Głównym zamysłem jest zwiększenie świadomości społecznej, poszerzenie dostępu do informacji psychologicznych i prawnych, mechanizmów popełniania przestępstwa uporczywego nękania oraz przywłaszczenia tożsamości, motywacji do aktywnego walczenia o swoje prawa, prawa członków swojej rodziny, bliskich, osób z otoczenia pomimo niskiej wydolności organów ścigania, tak by koszmarna sprawa była tylko chwilą, która właśnie mija.
STALKING. POZNAJ. NAZWIJ. ZATRZYMAJ.
GASLIGHTING.
Forma przemocy psychicznej polegająca na manipulacji, w której agresor umyślnie tworzy w osądzie ofiary wątpliwości co do jej pamięci, percepcji. Ofiara słyszy, że jest przewrażliwiona, słaba psychicznie, wymyśla, histeryzuje, przesadza, widzi rzeczy, których nie ma, jest chora i ma urojenia. Agresor zrzuca winę na ofiarę. Pokrzywdzony ma poczuć się słaby, samotny, bezsilny, niewarty zainteresowania, nudny. Mechanizm występuje w relacjach społecznych, damsko-męskich, rodzinnych, służbowych. Pokrzywdzony ma zignorować fakty i uwierzyć w interpretację agresora.

Stalking.
Jak rozpoznać?
Stalking to poszczególne czyny przestępstwa uporczywego nękania, które mogą być bezpośrednio nakierowane na ofiarę, związane z mieniem poszkodowanego, popełnione przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii (cyberstalking), przy pomocy osób trzecich lub w postaci cyberprzemocy.

CO ROBIĆ I
JAK POMÓC?
Stalking jest uznany za problem zdrowia publicznego. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) opracowało specjalne wytyczne, tzw. pakiety techniczne (identyczne jak w przypadku wytycznych chorób), aby pomóc państwom i społecznościom w wykorzystaniu najlepszych dostępnych metod w celu zapobiegania przemocy.

ART. 190a KODEKSU KARNEGO.
§1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§3. Jeżeli następstwem czynu określonego w §1 lub §2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie,
sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§4. Ściganie przestępstwa określonego w §1 lub §2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

REAKCJA OTOCZENIA NA PRZEMOC.
Czy pokrzywdzeni rzeczywiście mogą liczyć na realną pomoc fundacji? Przeczytaj, jak na stalking reaguje otoczenie, w tym prawnicy.

Czy fundacje w Polsce udzielają wsparcia pokrzywdzonym? Osoby dotknięte stalkingiem powinny otrzymać realną pomoc od organizacji pozarządowych. Czy w rzeczywistości liczy się kreacja przy zapalonej lampce kamery, a nie człowiek? Zobacz jak wygląda praca fundacji w praktyce.
