STATYSTYKA STALKINGU
Na stalking.org.pl wykorzystano statystykę skazań w latach 2011-2020 za przestępstwo stalkingu w Polsce oraz ogólnopolskie badanie z 2010 roku przeprowadzone przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. Dane opracowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, dostępne na: isws.ms.gov.pl i gov.pl
W roku 2009 Ministerstwo Sprawiedliwości zainicjowało badania analityczne mające na celu rozpoznanie skali zjawiska „stalkingu” w Polsce. Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej, losowej próbie 10 200 respondentów, z których niemal co dziesiąty (9,9 %) odpowiedział twierdząco na pytanie, czy był ofiarą uporczywego nękania. Oznacza to, że można sobie pozwolić na wniosek, że ofiarami tego zjawiska mogło zostać ponad trzy miliony Polaków, z czego co najmniej 80 % w ciągu ostatnich 5 lat.
Sposób szykanowania ofiar podejmowany przez sprawców był niezmiernie zróżnicowany, najczęściej polegał na rozpowszechnianiu plotek i oszczerstw, nawiązywaniu kontaktu za pomocą osób trzecich, groźbach lub szantażu, częstych, głuchych, obscenicznych telefonach, groźbach pod adresem najbliższych, niechcianych listach, e-mailach lub SMSach, niechcianym robieniu zdjęć, niszczeniu rzeczy, niechcianym dotyku i innych. Ponad połowa pokrzywdzonych miała w związku z takim zdarzeniem problemy natury emocjonalnej lub inne natury psychicznej. Wskazywano najczęściej na przygnębienie, utratę poczucia bezpieczeństwa i strach, a także złość i irytację. Przeprowadzone badania dały następujące wyniki:
-
70% POLAKÓW zostało pokrzywdzonych PRZEZ ROZPOWSZECHNIANIE OSZCZERSTW, kłamstw & PLOTEK NA ICH TEMAT
-
CO 3 RESPONDENT obawiał się wyjść Z DOMU
-
CO 4 POKRZYWDZONY deklarował OBJAWY ROZKOJARZENIA ORAZwystępowanie dolegliwości FIZYCZNYCH
-
CO 5 RESPONDENT deklarował OBJAWY PANIKI
-
CO 6 POKRZYWDZONY W WYNIKU UPORCZYWEGO nękania utracił pracę
-
CO 9 ANKIETOWANY ZMUSZONY był DO ZMIANY MIEJSCA ZAMIESZKANIA
-
również CO 9 POKRZYWDZONY deklarował myśli LUB próby samobójcze
-
Połowa POKRZYWDZONYCH stwierdziła, że konsekwencją STALKINGU było UNIKANIE PEWNYCH MIEJSC, LUDZI LUB SYTUACJI
-
PONAD 40% ANKIETOWANYCH wskazało NA POGORSZENIE się FUNKCJONOWANIA W życiu ZAWODOWYM LUB RODZINNYM
DANE STATYSTYCZNE
Ministerstwo Sprawiedliwości Wydział Statystycznej Informacji Zarządczej w Departamencie Strategii i Funduszy Europejskich gromadzi dane statystyczne o działalności sądów powszechnych i wojskowych grupowane według dziedzin prawa, instancji orzecznictwa, struktury resortu oraz podziału administracyjnego kraju. Informacje statystyczne pozyskiwane są w ramach statystyki publicznej na podstawie ustawy z dnia 29 czerwca 1995 roku o statystyce publicznej (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 443 tj).
W bazie statystycznej Informatora Statystycznego Wymiaru Sprawiedliwości (ISWS) publikowane są wybrane dane statystyczne informujące o działalności sądów powszechnych i wojskowych – o ewidencji spraw i orzecznictwie – pozyskiwane za pośrednictwem sprawozdań statystycznych, kart statystycznych i ankiet. Dodatkowo uzyskać można dane statystyczne o prawomocnych skazaniach osób dorosłych i orzeczeniach wobec nieletnich pozyskiwane corocznie z Krajowego Rejestru Karnego (dane od 1946 roku). Istotne jest, że wolumen danych wzbogacają także informacje o prawomocnie orzeczonych rozwodach i separacjach pozyskiwane w kooperacji z Głównym Urzędem Statystycznym za pośrednictwem kart rejestracyjnych.
Należy podkreślić, że dane statystyczne poza publikowaniem na portalu ISWS przekazywane są do instytucji krajowych i zagranicznych m.in.: Głównego Urzędu Statystycznego, kancelarii Sejmu i Senatu, organów administracji rządowej i samorządowej, Eurostatu, ONZ, organów Rady Europy, instytucji finansowych, kancelarii prawnych, instytutów naukowych, radia, telewizji, prasy i innych odbiorców.
Informacje statystyczne uzyskać można składając wniosek o udostępnienie informacji publicznej – według formularza zamieszczonego na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości lub bezpośrednio w siedzibie Wydziału Statystycznej Informacji Zarządczej - po wcześniejszym uzgodnieniu terminu spotkania.
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało statystykę skazań w latach 2011-2020 za przestępstwo z art. 190a Kodeksu karnego, tj. stalkingu i podszywania się pod inną osobę. Statystyka za kolejne lata jest systematycznie uzupełniana w pliku danych. Możemy się dowiedzieć, że w roku 2011, kiedy art. 190a kodeksu karnego wszedł w życie, za uporczywe nękanie zostały skazane zaledwie 43 osoby, natomiast w roku 2020, skazań było ponad 34. krotnie więcej, bo aż 1497.
STATYSTYKA skazań W LATACH 2011-2015 ZA przestępstwo STALKINGU W POLSCE.
STATYSTYKA skazań W LATACH 2016-2020 ZA przestępstwo STALKINGU W POLSCE.
Lata w polityce nauczyły go,
że statystyki są statystycznie zawodne.
- Sue Townsend, Królowa Camilla